تبلیغات
کودک سالم - بگذاریم بچه هایمان بازی کنند .

  با ورود تکنولوژی به زندگی ما شکل بازی بچه های ما نیز تغییر می کند . در ده سال پیش ما بچه ها را در کوچه ها می دیدیم که دروازه گذاشته اند و فوتبال بازی می کنند یا به دنبال هم می دوند . ولی امروز بیشتر بچه ها در خانه ها با بازی های کامپیوتری مشغول هستند . البته دیگر شکل زندگی شهرنشینی نیز به بچه ها اجازه بازی های گروهی و پرتحرک و پرسر و صدا را  نمی دهد .

 

  اما سوال این است که آیا این تغییر در شکل بازی ها به نفع سلامت جسمی و روانی فرزندانمان هست ؟

 

  "گرین من " می گوید که انجام بازی های خارج از منزل برای شکوفایی حس آزادی – کنجکاوی – خطرپذیری و آزمون و خطای کودکان یک الزام محسوب می شود .کودکان به فرصتی نیاز دارند تا ناشناخته ها – و غیر متغربه ها و حوادث ماجراجویی و در حقیقت " کودکی " خود را کشف کنند .

 

  "دکتر فرانسیس وارادل " کودکان را تشویق به گل بازی و بازی با سنگ و شن می کند . "جاشوآآرنسون " روانشناس آمریکایی نیز در مقاله ای ذکر می کند که هر چند بازی های بیرون از منزل می توانند کودک را دچار ویروس و میکروب کنند اما پیامد های سلامتی این بازی ها نظیر جنب و جوش و تنفس هوای آزاد و احساس سبک بالی کودکانه بسیار بیشتر از مضرات آن خواهد بود .

 

  "دکترکارول تورگان" در مقاله ای چند دلیل را بر ضرورت انجام بازیهای خارج از منزل برای کودکان ذکر می کند :

-        جست و خیز باعث تقویت سیستم قلبی عروقی کاهش خطر بیماری های قلبی و کنترل فشار خون و کلسترولبدن کودکان می شود .

-        داشتن فعالیت مکرر باعث حفظ و نگه داری مناسب حجم استخوان کودکان می شود .

-        برای کودکانی که بیشتر وقت بازی خود را خارج از منزل سپری می کننداحتمال ابتلا به نزدیک بینی کمتروجود دارد .

-        بازی و دنبال هم گذاشتن کودکان باعث و حفظ بافت عضلانی بچه ها می شود .

-        بازی هایی که با فعالیت زیاد همراه باشد باعث می شود تا کودک گلوکز را به عنوان منبع انرژی مصرف کند و در نتیجه توانایی بدن در مصرف انسولین بهبود پیدا می کند و در نتیجه خطر ابتلا به دیابت کاهش می یابد .

-        فعالیت های معمول بازی های کودکانه مواد شیمیایی مغز را تحریک کرده و ثابت شده که علائم افسردگی و اضطراب را کاهش داده و اعتماد به نفس و عزت کودکان را افزایش می دهد .

 Rae Pica" نویسنده 12 کتاب در حوزه آموزشی و استادیار دانشگاه نیوهمپشایر آمریکا در مقاله‌ای به نام "Take it Outside" پر مشغله بودن والدین و عدم اطمینان از امنیت محیط خارج از منزل، ورود تلویزیون، کامپیوتر و بازی‌های ویدیویی به محیط رشد کودکان را دلیل محروم گذاشتن بچه‌ها از بازی بیرون منزل می‌داند.

وی محیط خارج از منزل را بهترین مکان برای یادگیری و کسب تجربه معرفی کرده که کودک با ورود به آن، تمام حس‌های خود را برای درک این محیط به کار می‌گیرد.

وقتی کودک پای خود را بیرون از منزل می‌گذارد، حس خود مختاری، تصمیم گیری مستقل و شناخت محیط را از دیدگاه خود می‌آموزد.

به گفته pica، جست خیز و شیطنت، جیغ و فریاد همگی نیازهای یک کودک است که معمولا در خانه مورد سرکوب قرار می‌گیرند ولی می‌توان با بیرون بردن بچه‌ها اجازه تخلیه انرژی را به آن ها داد و به تجربیات حسی، دیداری و شنیداری‌شان توجه کرد.

نکته آخر اینکه زوج‌های عزیز، زمانی نام پدر و مادر برازنده شماست که به خوبی نقش والدین را نه فقط با تدارک خوراکی‌های رنگارنگ و آخرین برند کامپیوتر، بلکه با درک خصوصیات و نیازهای سنی کودکتان و مهیا کردن زمینه‌های "بچگی کردن" صحیح کودکان ایفا کنید.

در ضمن هیچ کودکی تا به حال از بازی در کوچه و خیابان نه بزهکار و مجرم شده و البته نه سرطان پوست گرفته!


منبع:shahrzadpress.com
طبقه بندی: تربیت، 
برچسب ها: کودک، بازی،  
دنبالک ها: بیتوته،  

تاریخ : جمعه 28 تیر 1392 | 02:02 ب.ظ | نویسنده : شکوفه های فدک | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.