تبلیغات
کودک سالم - دندان قروچه در كودكان

   دندان قروچه به معنی ساییدن دندان ها یا به هم فشردن دو فك بر یكدیگر است . این مسئله یك مشكل شایع در كودكان است از هر ده كودك دو بچه دچار دندان قروچه هستند .

 

   علت : بیشتر والدینی كه از دندان قروچه كودكان خود شاكی هستند بر این باورند كه كودكشان مبتلا به انگل یا عفونت های روده ای است . ولی واقعیت این است كه تجربه خود من نشان داده است كه این باور نادرست است . با اینكه عفونت ها می تواند یه عامل دندان قروچه باشد ولی دلیل شایعی نمی باشد .

 

      بعضی کودکان این کار را در پاسخ به درد انجام می‌دهند، مانند گوش درد یا درد ناشی از در آمدن دندان‌ها. آن‌ها ممکن است ساییدن دندان‌ها را برای کاستن از درد انجام دهند، درست مانند وقتی که یک ماهیچه دردناک را می‌مالیم. اگر دندان قروچه کودکان به این دلایل باشد با رشد و بزرگ‌تر شدن آن‌ها خود به خود برطرف خواهد شد.

 

 

  به نظر می رسد بیشترین عامل دندان قروچه در كودكان استرس تنش عصبی و خشم باشد . كودكانی كه از نظر شخصیتی حساس ترند دندان قروچه در آنها بیشتر دیده می شود

امابه هر حال بیشتر موارد دندان قروچه علت ناشناخته دارد . و با اینكه والدین را به متخصصان اعصاب می كشاند ولی نیازی به پیگیری های روان پزشكی ندارد .

 

  درمان : مهم ترین مورد در درمان دندان قروچه بر طرف  كردن عوامل استرس زا برای كودك است . باید والدین وقت بیشتری را با فرزند خود بگذرانند . با او بیشتر بازی كنند . بهبود كیفیت خواب كودك نیز لازم است با موسیقی یا داستان گفتن و استحمام  قبل از خواب می توان وضعیت خواب را بهتر كرد . تجویز هیدروكسی زین نیم ساعت قبل از خواب بسیاری از موارد دندان قروچه را درمان می كند . آنچه مهم است اینكه برای این بچه ها معاینات دندان پزشكی باید انجام شود .

   
طبقه بندی: تربیت، 
برچسب ها: كودك، دندان قروچه،  
دنبالک ها: بیتوته،  

تاریخ : یکشنبه 30 تیر 1392 | 01:22 ب.ظ | نویسنده : شکوفه های فدک | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.