تبلیغات
کودک سالم - تهیه غذا برای شیر خوار

    سعی كنید غذایی كه برای كودكتان درست می كنید از مواد ساده و در دسترس باشد و اگر در تهیه غذا از مواد گیاهی استفاده می كنید دقت كنید این مواد آلوده به آفت كش ها نباشد .آنچه شما نیاز دارید یك دستگاه مخلوط كن است و یك ظرف مخصوص گذاشتن در فریزر  كه برای استفاده بعدی باشد .

 

    با میوه های فصلی شروع كنید .برای شروع از سبزیجات پخته و تكه های سیب آغاز كنید .سعی كنید ویتامین ها و مواد معدنی با پختن زیاد و حرارت بیش از حد  از بین نرود .

 

    در ابتدا غذا باید كاملا به صورت پوره یا خمیر درآید .شما می توانید شیر مادر یا شیر خشك را به این پوره اضافه نمایید این باعث می شود غذا رقیق تر شده و از نظر مزه نیز برای بچه اشنا باشد .

 

آنچه بچه ها دوست دارند

      بچه ها میوه های زرد و نارنجی مثل موز هویج را بیشتر دوست دارند .و معمولا سبزیجات سبز رنگ را دوست ندارند .وقتی می خواهید یك غذای جدید به كودك بدهید آنرا همراه با غذاهای قبلی قاطی كنید تا كودك به مزه آن عادت كند .شمامتوجه می شوید كه بچه تمایل زیادی به غذای سفره  شما دارد . به شرطی كه غذای شما حاوی مواد حساسیت زا نباشد و خوب پخته شده باشد می توانید اجازه دهید تا كودك از آن بخورد .اگر مدام از غذای كودك استفاده كنید و غذای سفره را به بچه ندهید كودك در آینده بی اشتها خواهد شد .

 

غذاهایی كه نمی توانید به شیر خوار بدهید :

   تا قبل از یك سالگی این موارد ممنوع است : عسل – گوجه – سفیده تخم مرغ – شیر – توت فرنگی – فندق –مركبات.

اسفناج – چغندر – هویج - شلغم هم به علت داشتن نیترات زیاد باعث كم خونی می شود نباید استفاده شود .    

 

تمیز باشید :

   همیشه بهداشت را رعایت كنید و از وسایل تمیز برای تهیه و نگهداری غذا برای بچه استفاده كنید .چون كودكان بسیار مستعد ابتلا به بیماری هایی هستند كه از آلودگی غذا ناشی می شود .

 

برگرفته از : 

Healthy chid – February 26,2013
طبقه بندی: تغذیه، 
برچسب ها: كودك، تغذیه، تهیه غذا، سبزیجات،  

تاریخ : شنبه 5 مرداد 1392 | 02:53 ب.ظ | نویسنده : شکوفه های فدک | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.