تبلیغات
کودک سالم - غذای سالم برای کودک

   در این نوشته به چند نکته اشاره می کنیم که با رعایت آن می توان غذایی بهداشتی برای فرزندتان تهیه کنید . غذا به صورت جدایی ناپذیر با سلامت ما در ارتباط است . و مسئله غذا با سلامت کودک نسبت دو چندان دارد چون به علت رشد , کودکان نیاز بیشتری به غذاهای مناسب دارند و هم به دلیل ضعیف بودن کودک قادر نیستند مواد سمی و غیر بهداشتی را دفع کنند . یک رژیم مناسب باید بر مبنای استفاده از مواد تازه باشد که بیشترین مواد مغذی را برای کودک فراهم کند و کمترین مواد سمی را داشته باشد . در اینجا به چند نکته اشاره می شود که بتوان یک غذای بهداشتی راتهیه کرد :

 

   اول- از مواد متنوع در طبخ غذا استفاده کنید . در پخت غذا از مواد غذایی با رنگ های مختلف استفاده کنید . چون بر مبنای رنگ خواص و محتویات ویتامین های این مواد مختلف است و برای داشتن غذایی که حاوی مواد مغذی کامل باشد باید از ترکیبی از این مواد استفاده کرد .

 

   دوم- آماده سازی مواد . همه چیز را خوب بشورید تا آلودگی و سموم دفع آفات کاملا از بین برود . برای شستن از آب گرم و یک دستمال استفاده کنید تا موادی مثل سیب زمینی و هویج که خلل و فرج دارند نیز کاملا تمیز شوند . در شستن از صابون استفاده نکنید .

 

   سوم – در استفاده از کنسرو ها محتاط باشید . چون کنسرو ها حاوی ماده شیمیایی است به نام بیس فنول که باعث بروز سرطان و اختلالات هورمونی می شود . بجای آن از مواد تازه فریز شده یا مواد خشک استفاده کنید .

 

   چهارم – از رنگ غذا. مواد نگه دارنده و مواد شیرین کننده پرهیز کنید .

 

   پنجم- از بهترین نوع لبنیات استفاده کنید . بدنبال لبنیاتی بگردید که که در دامها از هورمون رشد استفاده نشده باشد  . از موادی استفاده کنید که از آنتی بیوتیک و کود های شیمیایی استفاده نشده باشد .

 

    ششم- از گوشت سالم استفاده کنید . بسیاری از مواد شیمیایی که باعث بروز سرطان می شود در چربی گوشت ها هست .بهتر است مصرف گوشت را کاهش داد و بجای آن از مواد گیاهی استفاده کرد چربی گوشت را نیز دور بریزید .

 

   هفتم – در مصرف ماهی دقت کنید . ماهی یک منبع جیوه است پس برای جلوگیری از ضرر آن از مقادیر زیاد ماهی استفاده نکنید . ماهی های پرورشی نیز مشکلاتی را دارند که در سایر گوشت های پرورشی دیده می شود . چربی و موادی که از پخت ماهی باقی می مانند دور بریزید .

 

برداشت از:healthy child staff may17,2013
طبقه بندی: تغذیه، 
برچسب ها: کودک، غذا، تهیه غذا، غذای بهداشتی، گوشت، سبزیجات،  
دنبالک ها: healthy child،  

تاریخ : سه شنبه 8 مرداد 1392 | 11:46 ق.ظ | نویسنده : شکوفه های فدک | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.