تبلیغات
کودک سالم - كولیك چیست ؟

   این یك چیز طبیعی است كه بچه گریه كند . اما پانزده تا بیست و پنج درصد نوزادان بیش از حد گریه می كنند .با اینكه این بچه ها سالم هستند اما بدون علت بی وقفه گریه می كنند .آنها گرسنه – خیس – بیماریا سرد و خسته نیستند ولی بدون علت گریه می كنند . متخصصین به این حالت كولیك می گویند . كولیك در واقع یك بیماری نیست بلكه یك رفتار است . دكتر هاوی كارپ در كتاب بهترین كودك می گوید :

 

   كولیك تا حدودی یك مسئله ذهنی است و اینكه آیا بی قراری بچه شدید است یا متوسط بستگی به تحمل و صبر والدین دارد . اما معمولا متخصصین اطفال برای تشخیص كولیك از قانون سه استفاده می كنند . گریه ها معمولا از سه هفتگی شروع می شود .( معمولا عصر ها بیشتر است ولی هر زمانی می تواند گریه بچه شدیدتر  باشد ) . بیشتر از سه ساعت در روز طول می كشد .بیشتر از سه روز در هفته است .بیشتر از سه هفته پشت سر هم است .در هفته ششم تا هشتم به اوج خود می رسد و تا سه تا چهار ماهگی بهبود می یابد .

 

    كولیك  علامت بیماری نیست . اگر چه مواردی مثل رفلاكس و حساسیت های غذایی و تماس با دود سیگار می تواند باعث بی قراری در كودك شود . كولیك واقعا به علت دل درد نیست اگر چه كودك خود را به پشت خم می كند و پا های خود را سیخ می كند و اینقدر جیغ می زند كه بنفش شود .نوزادان كولیكی گاز زیادی از معده دفع می كنند . اما متخصصین اطفال معتقدند كه گریه باعث دفع بیشتر گاز می شود  چون در جریان گریه كردن بچه هوای بیشتری می بلعد . یك راه كه دل درد كودك را از كولیك  می توان افتراق داد این است كه زمانی كه بچه مبتلا به دل درد باشد با تكان دادن بغل گرفتن روی شكم قرار دادن و حركت ماشین آرام نمی شود . ولی این كارها بچه كولیكی را آرام می كند .
طبقه بندی: بیماری، 
برچسب ها: كودك، كولیك، گریه،  
دنبالک ها: parents،  

تاریخ : شنبه 12 مرداد 1392 | 05:25 ب.ظ | نویسنده : شکوفه های فدک | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.