تبلیغات
کودک سالم - چگونه بچه كولیكی را آرام كنیم ؟

   اگر چه كولیك به خودی خود ضرری ندارد اما به هر حال درد سر ساز است و باعث به هم ریختن آرامش والدین می شود .و مخصوصا بر پدر مادرهای جوان فشار زیادی وارد می كند . و باعث مراجعه مكرر والدین به پزشك می شود .وقتی بچه گریه می كند مادر برای آرام كردنش به او بیشتر شیر می دهد و در مواردی تجویز بی رویه دارو انجام می شود . گاهی مادر دچار افسردگی می شود.

 

   كولیك واقعا ناراحت كننده است ولی یادآوری این نكته كه موقتی است باعث آرامش والدین می شود .البته اگر بچه شما زیاد گریه می كند می تواند به علت بیماری هایی مثل حساسیت- رفلاكس – هرنی یا عفونت ادراری باشد . مخصوصا اگر بی قراری بچه بعد از چهار ماهگی طول بكشد این تشخیص ها باید مد نظر باشد . نكته خوب این است كه بچه شما مشكلی ندارد و خطری متوجه او نیست و نكته بد این است كه كار زیادی نمی توان برای كم كردن كولیك كرد و باید منتظر بود تا خودش بهبود یابد .

 

روش هایی برای آرام كردن بچه كولیكی  :     

    تا زمانی كه دوره كولیك بگذرد می توان از چند روش برای آرام كردن كودك استفاده كرد .فقط به یاد داشته باشید برخی از بچه ها به این روش ها جواب می دهد و در برخی موثر نیست . و گاهی یك مدت به یك روش جواب می دهد و بعد بی فایده می شود .

    این كارها عباتند از : قنداق كردن – با صدای بلند در گوش بچه آواز بخوانید – حركات گهواره ای بدهید – از پستانك استفاده شود .- بچه را روی شكم قرار دهید .

    می توان شكم بچه را روی ساق دست گذاشت طوری كه سرش را با كف دست بگیرید و به آرامی به اطراف حركت دهید به این شكل گریه كودك متوقف می شود .

   برخی والدین مجبورند بچه را در ماشین گذاشته و دور شهر حركت كنند . خیلی از بچه های كولیكی با حركت ماشین می خوابند .

    برخی از والدین برای آرام كردن بچه خود از صدا رادیو یا ضبط استفاده می كنند و برخی جاروبرقی را روشن می كنند . برخی بچه ها با شنیدن صدای ریزش آب می خوابند . شاید به این خاطر است كه این صداها شبیه صدا هایی است كه كودكان  در رحم مادر خود می شنیدند . بهتر است از موزیك های منظم و یك نواخت استفاده كرد چون وقتی بچه به یك موزیك خاص عادت می كند با آن آرام می شود .

   بالا و پایین انداختن بچه ها را آرام می كند چون در رحم مادر نیز بچه مرتب چنین حركاتی را تجربه كرده است برای او آرامش بخش خواهد بود  .
طبقه بندی: بیماری،  تربیت، 
برچسب ها: كودك، كولیك، قولنج، آرام كردن، گریه، قنداق، پستانك،  
دنبالک ها: parents،  

تاریخ : دوشنبه 14 مرداد 1392 | 07:14 ب.ظ | نویسنده : شکوفه های فدک | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.