تبلیغات
کودک سالم - خواب كودك

   نوزاد ممكن است چرت های كوتاه بزند و زود بیدار شود و خواب طولانی نداشته باشد . این به خاطر این است كه ساعت درونی نوزاد هنوز تنظیم نشده است . هیچ گونه الگو و نظمی تا شش الی ده ماهگی در خواب بچه وجود ندارد 

 

    در اینجا چند نكته برای كمك به مادران جهت بهتر خواباندن كودكشان ذكر می شود :

     نوزاد را بیدار نگه دارید تا خواب آلوده شود . وقتی نوزاد زیر سینه یا شیشه خوابش می برد ممكن است نیم ساعت بخوابد و زود بیدار شود بنابراین سعی شود از چرت زدن های كوتاه بچه جلوگیری شود تا بچه كاملا خسته گردد .برای تنظیم ریتم خواب صبح باید اتاقش روشن باشد .

 

   سعی كنید یك برنامه خواب منظم برای كودك درست كنید . تا سه الی چهار ماهگی كودك باید شش ساعت شب ها بخوابد . بنابراین از این زمان دیگر لازم نیست بچه را در نیمه شب برای شیر بیدار كرد .هر چه  بچه بزرگتر می شود او را زود تر بخوابانید .

 

   اگر وقت خواباندنش گریه می كند و بی قراری می كند از گریه اش نترسید او با گریه به خودش آسیبی نمی رساند .

 

    بچه شیوه خواب خودش را دارد و مشابه خواب بزرگسالان نیست . بچه تا چهار ماهگی معمولا خواب دو تیكه دارد و تا ده ماهگی ممكن است هر چهل و پنج دقیقه بیدار شده دوباره بخوابد .

 

   وقتی بچه چشمانش را می مالاند و جیغ میزند خوابش می آید . اگر خسته باشد و روی بغل شما یا روی صندلی ماشین پنج دقیقه ای چرت بزند خواب از سرش می پرد ولی خستگی اش در نمی رود و از طرفی نمی تواند دوباره بخوابد و اگر بچه در روز چرت خوبی نداشته باشد شب هم نمی تواند خوب بخوابد .

 

در سه ماهه اول بیشتر بچه ها كولیك دارند و این مسئله باعث می شود كه خواب آنها بهم بخورد .      

 

   همیشه محیط خوابی بدون استرس برای بچه محیا كنید . جای خواب او راتغییر ندهید و تمرینات ایستادن و راه رفتن را در روز برای او انجام دهید و از انجام این تمرینات قبل از خواباندن كودك پرهیز كنید .


   در هنگام خواباندن كودك از موسیقی های ملایم استفاده كنید . دكتر مندیل كه محقق خواب اطفال است می گوید والدین هیچ گاه نمی دانند چقدر موسیقی می تواند در تنظیم خواب كودكشان موثر باشد .

 
طبقه بندی: رشد و نمو،  تربیت، 
برچسب ها: كودك، خواب، چرت، الگوی خواب كودك، خواباندن كودك،  
دنبالک ها: parents،  

تاریخ : سه شنبه 15 مرداد 1392 | 01:57 ب.ظ | نویسنده : شکوفه های فدک | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.