تبلیغات
کودک سالم - نكاتی در مورد خواب كودك

   در ماه های اول زندگی خواب راحت برای رشد و تكامل فرزند شما حیاتی است .در اینجا راهنمایی هایی آمده كه شما باید در مورد خواب نوزادان بدانید.

 

   كمك به اینكه كودك یك عادت خواب درست پیدا كند بر عهده والدین است . یكی از مهم ترین چیزهایی كه شما باید تشخیص دهید این است كه كی نوزاد شما خوابش می آید ؟ اگر بچه شما چشم هایش را می مالد كسل شده یا دادو بیداد می كند و بی قراری دارد وقت خوابش شده است .دانستن این مسئله كمك می كند تا زمانی كه كودك احتیاج به خواب دارد خوابانده شود .

 

    یك سری اقداماتی را قبل از خواب بچه برایش انجام دهید مثلا شیرش بدهید لباس خواب تنش كنید و برایش كتاب بخوانید یا آهنگی بگذارید تا بچه با شروع این اقدامات متوجه شود زمان خواب شده است .این اقدامات را عادات قبل از خواب می گوییم .  

 

    وقتی بچه كسل می شود و قبل از اینكه خیلی خواب آلوده شود او را در تختخوابش بگذارید . این طور بچه عادت می كند در تختخوابش بخواد نه در بغل شما .و كودك یاد می گیرد خود راحركت دهد تا خوابش ببرد بجای اینكه بوسیله شما حركت داده شود .اگر بچه عادت كند در تختخواب خود بخوابد وقتی بزرگ شود كمتر دچار بی خوابی و مشكلات مربوط به خواب می شود .

 

   كودك باید به پشت بخوابد اینگونه خطر  سندرم مرگ ناگهانی شیرخوار كم می شود .در این مرحله بچه می تواند از روی شكم به بغل غلت بزند ولی ازپشت غلت نمی زند .

 

    در چند هفته اول زندگی نوزاد نمی تواند شب را ازروز تشخیص دهد . برای كمك به بچه عادات قبل از خوابیدن را انجام دهید .

 

   تختخواب بچه باید امن باشد . در آن اسباب بازی های مخملی و بالش زیادی قرار ندهید . اگر از پتو استفاده می كنید پتو باید در انتهای گهواره جمع شود و فقط تا سینه كودك بیاید .

 

   زمان خواب اتاق كودك باید تاریك باشد . اگر چه دمای اتاق ممكن است برای شما مناسب باشد ولی شب ها كودك احساس سرما می كند و بیدار می شود . وقت خواب بچه را با پوشاندن لباس مناسب گرم نگه دارید . چون بچه بیشتر حرارت را از سرش از دست می دهد زمان خواب كلاه سرش بگذارید .

 

   درست مانند شما خواب بچه هم چند مرحله دارد ابتدا خواب آرام است كه خواب آرام دو مرحله سبك و عمیق دارد .بچه از خواب سبك وارد خواب عمیق می شود و از این مرحله وارد خواب فعال می شود حدود نیمی از خواب با حركات سریع چشم است كه در این وقت بچه خواب می بیند . عضلات حركت می كند و غلت می زند .

 

    اگر در زمان خواب فرزندتان تكان می خورد وتنفس نا منظم دارد نباید نگران شوید .اما اگر تنفس صدا دار است یا به سختی نفس می كشد حتما به پزشك مراجعه نمایید .كودك در زمان خواب فعال حافظه خود را مستحكم می كند و باعث می شود آنچه در روز یاد گرفته در مغزش تثبیت شود .

 

    در ماه اول بچه دو تا سه ساعت می خوابد و برای شیر خوردن یا به علت خیس شدن بیدار می شود .در ماه های بعد همراه با رشد سیستم عصبی اش مدت خواب طولانی تر می گردد .

 

برداشت از:

Understanding newborn sleep – by  Norah Carroll
طبقه بندی: رشد و نمو،  تربیت، 
برچسب ها: كودك، خواب، مراحل خواب، خواباندن كودك، تختخواب كودك،  
دنبالک ها: parents،  

تاریخ : چهارشنبه 16 مرداد 1392 | 02:37 ب.ظ | نویسنده : شکوفه های فدک | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.