تبلیغات
کودک سالم - تب

     درجه حرارت بدن بچه شما با سن و فعالیتش و ساعات شبانه روز تغییر می کند . شیر خواران در سن پایین دمای بیشتری از بچه ها در سن بالاتر دارند .دمای افراد در عصر بالاتر است و بین نیمه شب و ابتدای صبح به کمترین سطح خود می رسد . درجه حرارت معقدی 38 و پایین تر و دهانی 37.2 و پایین تر طبیعی تلقی می شود و بیشتر از این مقدار تب است .

 

   به خودی خود تب یک بیماری نیست بلکه در واقع علامتی از بیماری است . این نشانه ایست که بدن باعفونت مبارزه می کند تب باعث تقویت سیستم دفاعی می شود مثلا گلبول های سفید را تحریک می کند تا با باکتری های مهاجم مبارزه نماید .

 

   تب علامت مهمی است که باید به کودکتان برای مبارزه با عفونت کمک کنید . و باعث ناراحتی بچه هم می شود .تب باعث افزایش نیازبه مایعات می شود ضربان قلب زیاد می گردد و نفس تند تر می شود . تب بیشتر در بیماری هایی مثل عفونت های تنفسی –ذات الریه – خروسک – آنفولانزا – عفونت گوش – سرما خوردگی شدید دیده می شود .و همچنین عفونت های روده ای و خون و عفونت های ادراری و التهاب های مغز و بسیاری از عفونت های ویروسی همراه با تب است .

 

   در بچه های شش ماه تا پنج سال تب می تواند باعث تشنج شود البته سابقه خانوادگی نیز معمولا در این بچه ها وجود دارد .تب و تشنج باعث نگرانی زیادی در والدین می شود اگر چه که این نوع تشنج گمتر باعث آسیب های مغزی فلج یا عقب ماندگی ذهنی می شود . ولی در صورت بروز باید سریعا به اورژانس برده شود .

 

  در بچه های زیر یک سال اگر دچار تب و تشنج شوند تا پنجاه در صد احتمال تکرار تشنج وجود دارد و در بچه های بالای یک سال این احتمال به سی درصد کاهش می یابد . معمولا تشنج در طی بیست و چهار ساعت تکرار نمی شود .  تب و تشنج منتهی به صرع نمی شود . تشنجات صرعی همراه با تب نیستند .

 

   یک مسئله جدی اما نادر که با تب اشتباه می شود گرمازدگی است . گرمازدگی به علت عفونت یا بیماری های داخلی نیست . در زمانی اتفاق می افتد که بچه در محیطی گرم قرار گیرد مثلا در تابستان در کنار دریا باشد یا در ماشین گرم مدت طولانی قرار بگیرد . گذاشتن بچه در ماشین گرم هر سال جان چندین بچه را می گیرد در این حالت دمای بدن در حد خطرناکی تا 40.5 درجه سیلیسیوس بالا می رود . که باید به سرعت دمای بدن با حوله آب سرد و انتقال به مکانی خنک پایین آورده شود . به سرعت به یک اورژانس منتقل شود . چراکه گرمازدگی یک فوریت پزشکی است .

 

   اگر شما فکر می کنید فرزندتان گرم است درجه حرارت را با یک دماسنج اندازه گیری کنید . تعیین درجه حرارت بدن با لمس پوست دقیق نیست مخصوصا اگر بچه لرز داشته باشد .

 

Last Updated

 

5/30/2013

Source

 

Caring for Your Baby and Young Child: Birth to Age 5 (Copyright © 2009 American Academy of Pediatrics)

 
طبقه بندی: بیماری، 
برچسب ها: کودک، تب، تب و تشنج، گرمازدگی، علت تب، درمان گرمازدگی،  
دنبالک ها: healthy children،  

تاریخ : جمعه 18 مرداد 1392 | 01:14 ب.ظ | نویسنده : شکوفه های فدک | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.