تبلیغات
کودک سالم - آلرژی

   آلرژی و آسم به طور معمولی از سن بچگی شروع می شود . و یکی از شایع ترین بیماریهای مزمن در بین بچه ها است .

 

- در حدود پنجاه میلیون آمریکایی مبتلا به آلرژی هستند یعنی از هر پنج نفر یکی مبتلا به این بیماری است .

- شایع ترین نوع آرژی رنیت آلرژی است که به طور مستقیم و غیر مستقیم هزینه ای بیش از هفت بلیون دلاردر سال را به خود اختصاص می دهد .

- حدود 17 میلیون آمریکایی مبتلا به آسم هستند که یک چهارم آنها زیر 18 سال دارند . آسم باعث چهارهزار مرگ در سال می شود .

- در حدود هفتاد تا هشتاد درصد کودکان در سن مدرسه که به آسم مبتلا می شوند بیماری آنها از یک آلرژی در جریان یک عفونت ویروسی دستگاه تنفسی شروع شده است .

 - اگر یکی از والدین مبتلا به آلرژی باشد 25 درصد این احتمال وجود دارد که بچه هم مبتلا شود . و اگر هر دو والدین مبتلا باشند این شانس به 60 تا 70 درصد می رسد .

 

آلرژِی چیست ؟

   خیلی از مردم به اشتباه از آلرژی برای بیماری ها و واکنش های نا خوشایند استفاده می کنند . مثلا می شنویم که می گویند "من به کار سخت آلرژی دارم " یا " به رنگ سبز آلرژی دارم " در واقع آلرژی یک واکنش بیش از اندازه سیستم ایمنی است که دستگاه های مختلف بدن را درگیر می کند و باعث بیماری هایی نظیر آسم و تب یونجه و اگزما می شود .

 

    سیستم ایمنی از تعداد زیادی از سلول ها تشکیل شده که در سراسر بدن قرار دارند به ویژه در مغز استخوان و غده تیموس و زنجیره لنفاوی . به طور معمول سیستم ایمنی بدن را در برابر بیماری ها و مهاجم های خارجی مثل باکتری و ویروس محافظت می کند . در آلرژی سیستم ایمنی واکنشی بیش از اندازه به موادی غیر مضر مثل پولن های گیاهی نشان می دهد . این مواد که باعث تحریک آلرژی می شوند را آلرژن گویند .

 

چه کسانی در خطر هستند ؟

   اگر چه آلرژی در هر سنی می تواند رخ دهد ولی بیشتر در سن بچگی و ابتدای بلوغ شروع می شود . اگر یکی از والدین یا خواهر و برادر مبتلا به آلرژی باشند شانس ابتلا به این بیماری در کودک 25 درصد است .و اگر دو تا والدین مبتلا باشند این شانس بالاتر خواهد بود . اما ممکن است به آلرژن دیگری واکنش نشان دهد یا نوع بیماری آلرژی متفاوتی داشته باشد .

 

کی باید مشکوک به آلرژی شویم ؟

   آلرژی می تواند به صور مختلف ظاهر شود . گاهی تشخیص بسیار ساده است و یک سری علایم واضح بدنبال تماس با یک ماده مخصوص رخ می دهد . در برخی مواقع به صورت مخفی است و با بیماری های دیگر اشتباه می شود .در اینجا علائمی ذکر می شود که به شما کمک می کند اگر کودکتان مبتلا به آلرژی شود تشخیص دهید :

-        بوجود آمدن قرمزی های برجسته به همراه خارش در پوست

-        ضایعات خارش دار در پوست که در عرض چند ساعت از یک محل به دیگر نقاط پخش می شود .

-        علائم مزمن یا تکرار شونده سرما خوردگی مثل آب ریزش از بینی و سرفه و عطسه که بیش از یک یا دو هفته طول بکشد یا در فصل های مشخصی از سال عود کند .

-        خارش بینی – عطسه – آبریزش از بینی

-        خارش و آبریزش از چشم

-        خارش و احساس سوزش در گلو

-        سرفه – خس خس – تنفس مشکل دار – دیگر علائم تنفسی

-        اسهال غیر قابل توجیه و کرامپ شکمی و دیگر مشکلات روده ای

آسم

   اگر چه آلرژی می تواند باعث شروع آسم شود و معمولا آسم با آلرژی همراهی دارد اما این دو دو مسئله جدا از هم هستند . آسم یک بیماری مزمن است که ریه ها را درگیر می کند ولی آلرژی بیماری است که اکثر ارگانها را می تواند درگیر کند . مواد و وضعیت های مختلفی می تواند باعث حمله آسم می شود نظیر ورزش – هوای سرد – دود سیگار – بیماری ویروسی و غیره . در واقع 80 درصد بچه هایی که مبتلا به آسم می شوند آلرژی دارند ولی بیشتر حملات آسم به دنبال ابتلا به ویروس سرما خوردگی است نه آلرژی .

 

Last Updated

 

5/11/2013

Source

 

Guide to Your Childs Allergies and Asthma (Copyright © 2011 American Academy of Pediatrics)

 
طبقه بندی: بیماری، 
برچسب ها: کودک، آلرژی، آسم، تشخیص آلرژی،  
دنبالک ها: healthy children،  

تاریخ : شنبه 19 مرداد 1392 | 10:27 ب.ظ | نویسنده : شکوفه های فدک | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.