تبلیغات
کودک سالم - تب و تشنج

   در برخی از بچه ها تب می تواند باعث تشنج شود . تب و تشنج در 2 تا 5 درصد بچه های شش ماه تا پنج سال اتفاق می افتد . این نوع از تشنج برای والدین هراس آور است اما معمولا بی خطر است . این مقاله به نقل از آكادمی اطفال آمریكا كمك می كند شما در مورد این بیماری بیشتر بدانید و یاد بگیرید در زمان بروز آن برای بچه چه اقداماتی انجام دهید .

 

تب و تشنج چیست ؟

   تب و تشنج معمولا در طی چند ساعت اول یك تب اتفاق می افتد . بچه در عرض چند دقیقه  حالتی عجیب پیدا می كند و سپس سفت می شود به هم می پیچد و چشم هایش به سمت بالا می رود . بچه در چند دقیقه به هیچ تحریكی پاسخ نمی دهد . تنفسش قطع می شود . و پوستش تیره تر میگردد . بعد از تشنج بچه سریعا بعد از یك دقیقه  به حالت طبیعی بر می گردد . ولی گاها تا پانزده دقیقه هم طول می كشد كه حالت طبیعی پیدا كند .

 

    این نادر است كه تب و تشنج در 24 ساعت بیش از یك بار رخ دهد . دیگر انواع تشنج بیشتر طول می كشد می تواند فقط یك قسمت از بدن را درگیر كند و تكرار شونده هستند .

 

اگر بچه ام دچار تب و تشنج شد چه كنم ؟

اگر كودكتان دچار تب و تشنج شد سریعا اقدامات زیر انجام شود :  

 كودك را روی كف زمین یا تختخواب قرار داده و از هر گونه جسم سفت و تیز دور باشد .

سر كودك را به یك طرف بگردانید كه استفراغ و بزاق از دهان خارج شود .

هیچ چیزی را دردهان بچه قرار ندهید .

به پزشك كودكتان تماس بگیرید

اگر تشنج تا پنج دقیقه متوقف نشد به اورژانس تماس بگیرید .

 

آیا تشنج بچه تكرار خواهد شد ؟

   تب و تشنج وضعیت خانوادگی دارد و تمایل دارد در خانواده تكرار شود .خطر تكرار مجدد تشنج به دنبال تب بستگی به سن بچه شما دارد . بچه هایی كه اولین حمله تب و تشنج آنها زیر یك سالگی باشد 50 درصد احتمال تكرار تب و تشنج را دارند . و بچه هایی كه در زمان اولین حمله تب و تشنج بالای یك سال دارند 30 درصد شانس حمله مجدد را دارند .

 

آیا بچه ام  به بیماری صرع مبتلا خواهد شد ؟

   صرع به بیماری گفته می شود كه تشنج چندین بار تكرار شود . تشنج های صرعی به علت تب ایجاد نمی شوند . بچه های با سابقه تب و تشنج تنها اندكی احتمال بیشتر ابتلا به صرع تا سن هفت سالگی دارند .

 

آیا تب و تشنج خطر ناك است ؟

   اگر چه تب و تشنج خیلی ترسناك به نظر می رسد اما برای بچه بی خطر است .تب و تشنج باعث آسیب مغزی نمی شود باعث فلج شدن بچه نمی گردد روی هوشش تاثیر نمی گذارد و باعث مرگ نمی شود .

 

چگونه تب و تشنج را درمان كنیم ؟

   اگر كودكتان دچار تب و تشنج شد بلافاصله به پزشك كودكتان مراجعه كنید .و او بچه شما را معاینه كرده و آزمایش های لازم را جهت تعیین علت تب انجام خواهد داد . مشخص شدن علت تب مهم تر از خود تشنج است . احتمالا نمونه گیری از مایع نخاعی برای تشخیص بیماری های جدی مثل مننژیت مخصوصا در بچه های زیر یك سال لازم است .

 

   به طور معمول پزشك توصیه به درمان یك تب و تشنج ساده با داروهای ضد تشنج نمی كند . به هر حال استفاده از این داروها در بین پزشكان مورد بحث است . در مواردی كه تشنج طول بكشد یا تكرار شود ممكن است نیاز به استفاده از داروهای ضد تشنج باشد .

 

   داروهایی مثل استامینوفن و ایبوبروفن تب را كنترل می كند ولی اثری در تشنج ندارد .پزشك شما در مورد چگونگی كنترل تب با شما صحبت خواهد كرد .

 

   اگر بچه شما تب و تشنج دارد از عوارضش نترسید . این نوع از تشنج برای بچه شما خطری ندارد و باعث ایجاد مشكلی نخواهد شد .

 

Last Updated

 

5/30/2013

Source

 

Febrile Seizures (Copyright © 1999 American Academy of Pediatrics, Updated 1/2012)

 
طبقه بندی: بیماری، 
برچسب ها: كودك، تب و تشنج، تب، درمان تب و تشنج، صرع،  
دنبالک ها: healthy children،  

تاریخ : یکشنبه 20 مرداد 1392 | 02:05 ب.ظ | نویسنده : شکوفه های فدک | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.