تبلیغات
کودک سالم - چه سبزیجات و میوه هایی بیشترین آلودگی را دارند ؟

این یك سوال شایع است كه پرسیده می شود كه چه محصولاتی بیشتر به آفت كش ها آلوده می شوند ؟و چه غذاها سبزیجات و میوه هایی را می توانیم با اطمینان خریداری كنیم ؟

 

برای جواب این سوالات تحقیقاتی توسط ارگانهای بهداشتی انجام شده است . این سازمان ها باقیمانده آفت كش ها را در مواد غذایی مورد بررسی و آزمایش قرار دادند .آزمایش ها نشان می دهد كه اكثر مواد غذایی آلودگی كمتری از حد خطر دارند و فقط برخی مواد هستند كه آلودگی اشان به آفت كش ها به حدی است كه خطرناك می باشد .

 

نتایج این آزمایش ها ده ماده غذایی را مشخص كرده است كه احتمال بیشترین آلودگی را دارند بنابراین توصیه می شود این مواد را در شكل های كه به صورت كاملا طبیعی تولید می شود تهیه كنید و از انواع تولیدات صنعتی آن كه از كودها و آفت كش ها استفاده می گردد اجتناب نمایید . 

 

هلو : هلو دارای مقادیر زیادی ایپرودیون است كه احتمالا برای انسان می تواند سرطان زا باشد . و همچنین حاوی متیل پاراتیون كه یك ماده در آفت كش ها ست . بنابراین باید با مقدار كمتر استفاده شود.  

سیب :بیشتر سیب ها حاوی متیل پاراتیون است . ماده كلرپیریفوس كه هم در سیب تازه و هم در چاشنی های سیب هست باعث مرگ پرندگان می شود .

شلیل : آزمایش های انجام شده نشان می دهد تعداد زیادی از موارد آزمایش شده ( حدود 97 در صد ) به آفت كش ها آلودگی داشته اند . موادی كه در این میوه پیدا شده است عبارتند از : كلرپیریفوس – فناریمول – ایپرودیون – مالاتیون – متیداتیون – میكلوبوتانیل – پاراتیون – پریمی كرب

توت فرنگی :این میوه بیشتر آلوده به سموم ضد قارچ است . این مواد برای انسان سرطان زا ست و باعث تحریك پوست و چشم می شود .

گلابی : گلابی به صورت تازه و یا در غذای كودك حاوی متیل پاراتیون است .

فلفل شیرین ( دلمه ای ) : با دیگر سبزیجات به علت داشتن مقدار زیادی از مواد آفت كش حتی در یك واحد آن متفاوت است .  و سبزیی است كه مقدار زیادی از انواع آفت كش ها را دارد .

كرفس : درصد زیادی آلودگی در كربس دیده می شود و در یك واحد آن انواع زیادی از مواد آفت كش هم تشخیص داده شده است .

انگور : این میوه حاوی متیل پاراتیون دی متوآت و مواد هورمونی است .

اسفناج : بیشتر آلوده به دی میتوآت و پرمترین است كه موادی سرطان زا هستند .

سیب زمینی : هم آلوده به برخی سموم است .


برداشت از : 

healthy child  / April 5,2013 
طبقه بندی: بهداشت،  تغذیه، 
برچسب ها: كودك، آلودگی به آفت كش، سیب، هلو، شلیل،  
دنبالک ها: healthy child،  

تاریخ : شنبه 26 مرداد 1392 | 05:49 ب.ظ | نویسنده : شکوفه های فدک | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.