تبلیغات
کودک سالم - دلایل دل درد كودكان

یبوست: اغلب یك علت درد شكم در بچه ها است اگر چه در شیر خواران كوچكتر علت شایعی برای دل درد نیست اما در بچه های بزرگتر عامل مهمی محسوب می شود مخصوصا اگر درد در پایین شكم باشد . وقتی رژیم بچه مایعات میوه و سبزیجات كمی داشنه باشد فیبر لازم به روده ها نمی رسد و كودك دچار یبوست می شود .

 

عفونت های ادراری : بیشتر در دختر های یك تا پنج سال شایع است . عفونت های ادراری باعث احساس درد و ناراحتی در شكم و در ناحیه مثانه می شود . گاهی اوقات نیز در زمان ادرار كردن درد ایجاد می شود این بچه ها ممكن است تكرر ادرار داشته باشند و شب ها خود را خیس كنند . به هر حال این عفونت معمولا تب ایجاد نمی كند . اگر بچه شما چنین علائمی را دارد به متخصص اطفال مراجعه نمایید تا آزمایش های لازم برای وی در خواست شود .

 

گلو درد استرپتوكوكی : یك عفونت گلو است كه در بچه ها بالای سه سال رخ می دهد  . علائم شامل درد گلو تب و درد شكم است . ممكن است استفراغ و سردرد نیز وجود داشته باشد .

 

آپاندیسیت : یك علت نادر زیر سه سال و یك علت ناشایع زیر پنج سال برای دل درد است . وقتی این بیماری رخ می دهد ابتدا به صورت معده درد است و بعد درد به قسمت پایین  و سمت راست شكم حركت می كتد .

 

مسمومیت با سرب : بیشتر در بچه های نوپایی دیده می شود كه در خانه های قدیمی زندگی می كنند كه از رنگ هایی استفاده شده است كه در آن سرب به كار رفته است .  در این گروه سنی بچه ها تكه های رنگ را از دیوار و سطوح چوبی می خورند . این سرب در بدن انباشته می شود و باعث بروز مشكلات جدی برا ی سلامت می شود . والدین همچنین باید به اسباب بازی هایی كه می گیرند نیز توجه داشته باشند كه رنگ های حاوی سرب نداشته باشد . به غیر از دل دردبچه بی قراری و یبوست دارد . تشنج و بی حالی ( خواب آلودگی – میل به بازی ندارد – كاهش اشتها ) دارد . اگر به مسمومیت به سرب مشكوك شدید حتما با پزشكتان مشورت نمایید . تا آزمایش های لازم انجام شود .

 

حساسیت به شیر : به خاطر واكنش به پروتئین شیر است و میتواند باعث دردهای كرامپی شكم شود . اغلب همراه استفراغ اسهال و قرمزی پوست است .

 

ناراحتی های عصبی : در سنین مدرسه می تواند باعث دل دردهای راجعه شود كه علت دیگری برای آن پیدا نمی شود .اگر چه این دل دردها در سن زیر پنج سال رخ نمی دهد ولی به صورت نادر در بچه های كوچكتری كه تحت استرس های شدید هستند نیز دیده می شود . یك كلید تشخیصی این دل دردها این است كه تمایل دارد در یك دوره بیش از یك هفته رخ دهد و بعد خوب شودو همراه مشكلات استرسی و ناراحتی است . همراه با علائم دیگری نظیر استفراغ و اسهال و تب و گلودرد نیست . در این بیماری سابقه خانوادگی مثبت وجود دارد . در نهایت این كودكان ساكت تر یا پر سر و صداتر از معمول هستند و در بیان احساسات خود مشكل دارند . اگر این مسئله در مورد بچه شما صدق می كند جستجو كنید كه آیا در ارتباط با دوستان و خواهر و برادر و خویشاوندان مشكلی  ندارد؟ آیا به تازگی دوستی را از دست داده است ؟ آیا كسی از اعضا خانواده فوت كرده است ؟ یا والدین طلاق گرفته اند ؟

 

متخصص اطفال به شما راه هایی را پیشنهاد می كند كه بتوانید با كودكتان درباره مشكلاتش صحبت كنید . مثلا توضیح داده می شود چگونه درجریان بازی با بچه كمك كنید تا مشكلاتش را بیان كند گاهی هم نیاز به مشاوره های روان شناسی وجود دارد .  


 

Last Updated
 
5/11/2013

Source
 
Caring for Your Baby and Young Child: Birth to Age 5 (Copyright © 2009 American Academy of Pediatrics)طبقه بندی: بیماری، 
برچسب ها: كودك، دل درد، علل دل درد، یبوست، عفونت ادراری، مسمومیت با سرب، آپاندیسیت،  
دنبالک ها: healthy children،  

تاریخ : یکشنبه 27 مرداد 1392 | 06:43 ب.ظ | نویسنده : شکوفه های فدک | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.