تبلیغات
کودک سالم - در استفراغ به كودك خود آب بدهید

بزرگترین خطر برای بچه هایی كه استفراغ دارند از دست دادن آب یا دهیدراتاسیون است . مخصوصا اگر همراه تب و اسهال نیز باشد . اگر استفراغ شدید باشد یا مدت زیادی طول بكشد سدیم و پتاسیم و كلر بدن دفع می شود . این مواد معدنی نقش اساسی در انتقال ایمپالس های عصبی دارند و باعث انقباض عضلات می گردند و تعادل مایعات بدن را تنظیم می كنند .

 

اگر كودك یك یا دو وعده غذا نخورد سلامتش را به خطر نمی اندازد بلكه این مهم است كه پیوسته آب بنوشد تا دچار كم آبی نشود .بچه های كوچكتر زود تر دچار كم آبی می شوند چون ذخیره آب بدن آنها نسبت به بچه های بزرگتر و بالغین كمتر است . به علاوه كوچكی بدن به این معنی است كه از دست دادن مقدار كمی از آب باعث كم آبی می شود .

 

پیوسته به كودكتان آب بدهید و اگر میل به نوشیدن آب ندارد چند قطعه یخ به آب اضافه كنید . ابتدا هر ساعت 30 سی سی و سپس 60 سی سی آب بدهید تا زمانی كه به طور طبیعی خودش آب مورد نیازش را  بنوشد .

 

متخصصین اطفال از محلول هایی مثل ORS برای جایگزین كردن پتاسیم و سدیم استفاده كنند . این مهم است كه این محلول ها به طور آهسته آهسته داده شود .ممكن است بچه ها دوست داشته باشند از نوشیدنی های تجاری استفاده كنند ولی دادن آنها باید با احتیاط باشد چون این نوشیدنی ها حاوی شكر است كه اسهال را بدتر می كند . اگر فرزندتان نمی خواهد آب ساده بخورد می توانید آب میوه یا نوشابه را نصف نصف با آب رقیق كنید و به او بدهید . اگر بچه شما ضعف زیادی دارد كه نمی تواند خوب بنوشد یا بی حال شده یا علائم كم آبی را مثل خشك شدن دهان – كم شدن اشك و ادرار نشان می دهد احتیاج به مراقبت های اورژانسی خواهد داشت . كه سریعا باید به پزشك مراجعه نما یید . 


Last Updated
 
7/31/2013
Source
 
Nutrition: What Every Parent Needs to Know (Copyright © American Academy of Pediatrics 2011)
طبقه بندی: بیماری، 
برچسب ها: كودك، استفراغ، كم آبی، دهیدراتاسیون، درمان استفراغ،  

تاریخ : یکشنبه 10 شهریور 1392 | 02:43 ب.ظ | نویسنده : شکوفه های فدک | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.