تبلیغات
کودک سالم - مراقبت از دندان فرزندانمان

پوسیدگی دندان یک مشکل بزرگ در بچه ها ست . اما با ایجاد عادات مناسب بهداشتی در کودک می توان باعث رشد خوب دندان ها شد . در زیر نکاتی در مورد چگونگی مراقبت از دندان کودکان از بدو تولد تا دو سالگی می آید .

 

دندان ها شیری مهم هستند !

از همان زمانی که اولین دندان ظاهر می شود پوسیدگی دندان نیز شروع می شود . مراقبت از دندان شیری مهم است چون این دندان ها به عنوان جایگاهی برای رشد دندان های دائمی است . اگر دندان شیری زود خراب شود دندان دائمی جای مناسبی برای در آمدن ندارد . پوسیدگی دندان باعث درد و بروز مشکلات بهداشتی مثل عفونت می شود که حتی تهدید کننده زندگی است . و می تواند باعث مشکلاتی در زیبایی و اختلال در تکلم شود .

 

چگونه از دندان های فرزندمان مراقبت کنیم ؟

از تولد تا یک سالگی

عادات خوب باید قبل از در آمدن دندان در بچه ایجاد شود . بعد از تغذیه لثه ها را با یک مسواک نرم تمیز کنید و روی مسواک آب بزنید . یا آنها را با یک پارچه تمیز پاک کنید .

استفاده از فلوراید : بعد از اینکه اولین دندان کودکتان در آمد از پزشک کودکتان بپرسید آیا احتیاج به استفاده از فلوراید است ؟ بسیاری از متخصصین توصیه به استفاده از خمیر دندان های بدون فلوراید برای سن زیر دو سال دارند ولی در این مورد با متخصص اطفال مشورت نمایید .

یک برنامه برای ویزیت مرتب دندان هاو دهان فرزندتان توسط پزشک داشته باشید . و در صورت پوسیدگی دندان توسط دندان پزشک معاینه شود .

یک تا دو سالگی :

مسواک : کمک کنید بچه روزی دو بار دندان هایش را مسواک بزند از مسواکی کوچک با پرز های نرم استفاده کنید . بهترین زمان برای مسواک بعد از صبحانه و قبل از خواب است .

استفاده از آب میوه ها را محدود کنید استفاده از یک لیوان در روز کفایت می کند .

در مورد عادت مکیدن فرزندتان با پزشک مشورت نمایید . مکیدن زیاد پستانک یا انگشت روی شکل دهان و در آمدن دندان تاثیر می گذارد . در ارتباط با نحوه از بین بردن عادات مکیدن کودک با پزشکتان مشورت نمایید .

ازخمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده کنید . به کودک یاد بدهید آنرا نخورد .خمیر دندان را به اندازه کمتر از نخود روی مسواک بزنید . خوردن مقدار زیاد فلوراید باعث می شود لکه های سفید یا قهوه ای روی دندان های دائمی ایجاد شود . اگر بچه شما طعم خمیر دندان را دوست ندارد آنرا عوض کنید یا از آب خالی استفاده کنید .

شما میتوانید از نخ دندان از زمانی که دو دندان در بیاید استفاده کنید ولی همه بچه ها نیاز به آن ندارند بنابراین برای استفاده از آن با دندان پزشک مشورت نمایید .

برنامه ریزی کنید که حداقل سالی یک بار دندان پزشک کودکتان را ویزیت نمایید .

 

خوردن و پوسیدگی دندان

اگر بچه با شیشه می خوابد آنرا با آب پر کنید .

اگر بچه عادت دارد شیشه بخورد آنرا با آب پر کنید .

کنید .

در مواد غذایی مثل بیسکویت و چیپس قند زیادی است و از این مواد تنها به عنوان غذای اصلی استفاده شود .

اگر بچه تشنه است از آب یا شیر استفاده شود و اگر در زمان خواب شیر می خورد حتما دندان هایش را پس از خوردن آن تمیز کنید . به کودک اجازه ندهید از نوشیدنی هایی که شکر زیاد و اسید دارد استفاده کند این نوشیدنی ها مثل آب میوه های تجاری و نوشابه و چای شیرین می باشد .


Last Updated
 
8/29/2013

Source
 
First Steps to a Healthy Smile (Copyright © 2008 American Academy of Pediatrics)طبقه بندی: بهداشت، 
برچسب ها: کودک، دندان، داندان شیری، مسواک، مراقبت از دندان،  
دنبالک ها: healthy children،  

تاریخ : پنجشنبه 14 شهریور 1392 | 11:31 ق.ظ | نویسنده : شکوفه های فدک | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.