تبلیغات
کودک سالم - بیماری های عفونی

بیماری های عفونی بیماریهایی هستند كه به علت میكروب ها ایجاد می شوند . این مهم است كه بدانیم تمام میكروب ها (‌باكتری – ویروس – قارچ – پارازیت )‌باعث بیماری نمی شوند . در واقع یك گروه از باكتری ها به طور طبیعی در پوست و بینی و روده زندگی می كنند . این باكتری ها فلور طبیعی نامیده می شوند و ساكنین طبیعی بدن ما  هستند . این فلور طبیعی برای ما مفید  است . باكتری های درون روده غذا را تجزیه و ویتامین كا درست می كنند .باكتری های روی پوست و دهان ما نیزدر برابر باكتری های مضر ما را محافظت می نمایند .

 

این تعادل طبیعی باكتری ها می تواند با مصرف آنتی بیوتیك ها و بیماری ها به هم بخورد .ویروس ها اغلب به سطوح بدن آسیب می زنند و باعث عفونت باكتریایی می شوند .در خیلی از موارد باكتری هایی در قسمت هایی مثل بینی و حلق و روده وجود دارند كه  برای آن فرد بیماریزا نیستند . افرادی كه اینچنین باكتری هایی را دارند حامل نامیده می شوند .این افراد بیماری ندارند ولی می توانند باعث انتقال و انتشار بیماری به افراد دیگر شوند .

 

این مشخص نیست كه چرا یك باكتری در یك بچه بیماری خفیف ایجاد می كند و در بچه دیگر باعث بیماری شدید می گردد . برخی از دلایل مهم كه باعث شدت بیماری می شود عبارتند از سن – ژنتیك – تغذیه – سطح ایمنی – سلامت عمومی .نوزادان در خطر بیشتری هستند چون سیستم ایمنی آنها هنوز تكامل نیافته است . شیر خواران نیز در خطرند چون عادت دارند هر چیزی را در دهان كنند .بچه های بزرگتر در خطر كمتری هستند چون سیستم ایمنی آنها تكامل یافته و بهداشت را بیشتر رعایت می كنند .

 

عواملی در میكروب ها نظیر ژن می تواند میزان مضر بودن آنرا تعیین كند . برخی میكروب ها سم ترشح می كنند كه باعث بیماریزایی آنها می شود .

 

بیماریهای عفونی  به طور شایع در كودكان رخ می دهد اكثر بچه ها 6 تا 8 بار در سال به عفونت های تنفسی مبتلا می شوند .عفونت های روده ای نیز شایع است .

 

وقتی بچه ها در مراكزی مثل مهد كودك ها و مدارس اجتماع دارند فرصت مناسبی برای انتشار میكروب ها فراهم می شود .

 

همه عفونت ها مسری نیستند عفونت گوش و عفونت ادراری مسری نیستند . اسهال و سرماخوردگی از عفونت های مسری اند .

 

دوره نهفتگی زمانی است كه میكروب وارد بدن می شود تا فرد مبتلا به بیماری می گردد .گاهی این دوره كوتاه است ( مثلا در سرماخوردگی ) یا طولانی تر (‌در اآبله مرغان دو هفته )‌است . در برخی موارد بیماری در زمان نهفتگی نیز مسری است ولی در برخی بیماری ها تنها زمان ابتلا به بیماری سرایت رخ می دهد. مدت زمان مسری بودن یك بیماری به نوع میكروب و كودك مبتلا شده بستگی دارد . كودكان در سن كمتر معمولا مدت مسری بودن بیشتری دارند .

 

گاهی عفونت ها به قدری خفیف است كه علائم بسیار اندكی دارد و یا بدون علامت است . و برخی عفونت ها باعث علائم بسیار شدیدی می شود .عفونت باعث آسیب به قسمت های مختلف بدن و ایجاد التهاب می شود .التهاب روشی است كه بدن در برابر میكروب از خود دفاع می كند و باعث از بین بردن عامل بیماری می شود .متاسفانه در بچه ها این التهاب می تواند مضر باشد و باعث آسیب دیدن ارگانها شده ایجاد درد و تب كند و در عملكرد بدن اختلال ایجاد نماید .

 

بسیاری از میكروب ها وارد بدن بچه شده و از آن خارج می شوند بدون اینكه به بچه آسیبی برسانند .گاهی برخی عفونت ها باعث مرگ می شوند .برخی از عفونت ها خوب می شوند اما باعث آسیب به اعضا كودك می شوند .گاهی میكروب وارد بدن كودك شده و ایجاد بیماری می كند و پس از بهبود بیماری نیز در بدن باقی می ماند .مثل هرپس ویروس ها كه تا آخر عمر در بدن می مانند .اگر بچه شما آبله مرغان بگیرد ویروس در سلول های عصبی می ماند و در سالها بعد می تواند ایجاد بیماری زونا نماید . 


Last Updated
 
7/31/2013
Source
 
Immunizations & Infectious Diseases: An Informed Parent's Guide (Copyright © 2006 American Academy of Pediatrics)
طبقه بندی: بیماری، 
برچسب ها: كودك، بیماری عفونی، میكروب، مسری بودن، باكتری، ویروس،  
دنبالک ها: healthy children،  

تاریخ : یکشنبه 17 شهریور 1392 | 06:02 ب.ظ | نویسنده : شکوفه های فدک | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.