تبلیغات
کودک سالم - آسم در كودكان

یكی از موارد تعجب برانگیز در مورد بیماری آسم شیوع زیاد این بیماری می باشد . بیش از 23 میلیون آمریكایی مبتلابه این بیماری هستند . و بیشتر از یك چهارم آنها را بچه های زیر 18 سال تشكیل می دهند . میزان این  بیماری در حال افزیش است و واقعا كسی نمی داند دلیل این افزایش چیست ؟ امروزه علم پزشكی درارتباط  با تشخیص و درمان این بیماری  پیشرفت های زیادی كرده است .

آسم در هر سنی می تواند بروز كند به هر حال بین 80 تا 90 درصد بچه هایی كه به آسم مبتلا می شوند .از سنین 4 الی 5 سالگی علائمشان شروع می گردد. خوشبختانه در اكثر موارد علائم خفیف تا متوسط است . و با دارو و بهبود شرایط محیطی خوب می شوند و از رفتن به نوع شدید پیشگیری می شود . موارد هشدار دهنده كه به ما اخطار می دهد كه كودك ممكن است به آسم مبتلا شود عبارتند از : بروز اگزما در ماه های اول زندگی – وجود عفونت های تنفسی در نوزادی – وجود سابقه خانوادگی مثبت .

تشخیص آسم :

بسیاری از بچه ها به علت عدم آگاهی كافی از این بیماری تشخیص داده نمی شوند و از اینرو به متخصص اطفال ارجاع داده نمی شوند . بسیاری از موارد آسم به عنوان پنومونی های عود كننده و برنشیولیت یاسرفه های مزمن تحت درمان قرار می گیرند . به هر حال اگر علائم زیر وجود داشته باشد حتما باید به متخصص كودكان مراجعه كرد :

·                     خس خس

·                     سرفه های شبانه یا سرفه هایی كه با تحرك زیاد می شود

·                     احساس ناراحتی در قفسه سینه

·                     نفس های كوتاه

 

علائم ممكن است دائمی نباشد بلكه گاه به گاه بروز كند . مثلا وقتی بچه شما بازی می كند می خندد گریه می كند یا به خواب می رود این علائم تشدید شود یا اگر بچه شما در مواجه با دود سیگار یا حیوانی مثل گربه قرار گیرد . به یاد داشته باشید هر چه زودت تشخیص داده شود درمان راحت تر انجام خواهد گرفت .

در جریان یك حمله آسم چه اتفاقی می افتد ؟

در یك حمله آسم بچه به شدت سرفه می كند به طوری كه هر نفس او همراه سرفه می باشد و احساس تنگی نفس می كند .

ابتدا با یك صدای خس خس خفیف شروع می شود و سپس با شدت گرفتن بیماری صدایی شبیه سوهان كشیدن ایجاد می شود كه بچه سعی می كند با تلاش زیاد هوا را به داخل ریه ها بكشاند .كودك به تندی نفس می كشد و شكمش بالا و پایین می رود . بچه ها نا آرام و مضطرب می شوند .

 

برای كودكی كه نمی داند چگونه می تواند علائم را كنترل كند و چگونه باید با آسم زندگی كند حتی تصور ابتلا به حمله آسم وحشتناك است . اقدامات ماست كه می تواند این فكر هولناك را از سر كودك بیرون كند .
طبقه بندی: بیماری، 
برچسب ها: آسم، آلرژی، كودكان،  
دنبالک ها: كودك سالم،  

تاریخ : شنبه 20 مهر 1392 | 08:34 ب.ظ | نویسنده : شکوفه های فدک | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.