تبلیغات
کودک سالم - خروسك

خروسك یك التهاب و تورم تارهای صوتی و تراشه است . كه باعث سرفه های پشت سر هم و شدید شده و هنگام تنفس یك صدای پر فركانس ایجاد می شود . اگر چه گاهی به علت حساسیت است اما در اكثر اوقات ناشی از ویروس و مخصوصا ویروس پارا آنفولانزا است . این بیماری مسری است  . و از طریق قطرات ریز موجود  در هوا  و یا بوسیله دست آلوده به كودك سرایت می كند .

خروسك بیشتر در فصل پاییز و زمستان شیوع پیدا می كند و در بچه های سه ماهه تا سه ساله بیشتر دیده می شود .در ابتدا بچه آبریزش بینی پیدا می كند و مثل یك سرماخوردگی است .ممكن است همراه تب باشد و پس از یك یا دو روز سرفه های عوعویی ایجاد می شود .سرفه ها در شب بدتر می شود .

بزرگترین خطری كه در بیماری خروسك وجود دارد این است كه اگر تورم زیاد شود می تواند باعث تنگی راه هوایی شود و برای تنفس كودك مشكل ایجاد كند . ممكن است غذا خوردن بچه كم شود .

درمان :

اگر خروسك خفیف باشد بچه را به حمام ببرید دوش آب گرم را باز كنید و در را ببندید تا بخار فضای حمام را بگیرد خودتان نیز با فرزندتان داخل حمام بمانید . بخور آب گرم را برای مدت 15 تا 20 دقیقه ادامه دهید . زمانی كه می خوابد از بخور سرد استفاده نمایید .

هیچگاه سعی نكنید راه هوایی كودك را با انگشت باز كنید . ممكن است به خاطر سرفه زیاد تهوع و استفراغ داشته باشد ولی شما كودك را مجبور به بالا آوردن نكنید . به دقت به وضعیت تنفسی كودك دقت كنید و در شرایط زیربچه را به نزدیك ترین اورژانس منتقل كنید :

اگر به سختی نفس می كشد .

اگر به درستی نمی تواند صحبت كند .

اگر خواب آلود شده است .

اگر وقتی سرفه می كند به رنگ آبی در می آید .

متخصص اطفال شما از دارو های مختلفی برای درمان استفاده می كند از جمله استروئید ها ست كه باعث كاهش تورم راه های هوایی می شود . آنتی بیوتیك ها در درمان مفید نیستند چون علت بیماری ویروسی است . شربت های سرفه نیز در مراحل اول مفید واقع نمی شوند و در بچه های زیر دو سال نباید مصرف شود .

 

در موارد بسیار شدید كه البته موارد كمی را شامل می شود نیاز به بستری در بیمارستان خواهد بود .  
طبقه بندی: بیماری، 
برچسب ها: كودك، خروسك،  

تاریخ : سه شنبه 28 آبان 1392 | 05:51 ب.ظ | نویسنده : شکوفه های فدک | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.