تبلیغات
کودک سالم - مراقبت از ناف نوزاد

بند ناف راهی است كه به وسیله آن كودك در زمانی كه در شكم مادر است به بدن مادر متصل می شود و ازمادر تغذیه می كند . به هر حال وقتی به دنیا می آید دیگر به آن نیازی ندارد پس از چند دقیقه از به دنیا آمدن نوزاد آنرا بسته و كلامپ می كنند . این كلامپ كه یك گیره پلاستیكی است كمك می كند كه خونریزی متوقف شود . چون بند ناف سه رگ دارد دوشریان و یك ورید و بستن گیره موجب انسداد این رگ ها می شود . برای اینكه جلوی عفونت گرفته شود ممكن است از مواد ضد عفونی كننده استفاده شود .

تا وقتی كه بچه از بیمارستان به خانه آورده شود ناف خشك می شود . گیره پلاستیكی را  وقتی ناف كاملا خشك شود می توان برداشت .در طی دو تا سه  هفته بند ناف خودش می افتد . چون بند ناف ممكن است محلی برای ورود عفونت به بدن بچه باشد به طرز صحیحی باید از آن مراقبت شود .

چگونه از بند ناف مراقبت كنیم ؟

پزشك شما به شما توضیح خواهد داد كه چگونه از بند ناف مراقبت لازم را انجام دهید و اینكه چگونه آنرا خشك نگه دارید .

باید بند ناف را در خارج از لاستیكی بچه قرار دهید . لاستیكی بچه ممكن است بزرگ باشد ولی به هر حال باید در زیر ناف بچه بسته شود . در موارد زیر باید به پزشك مراجعه نمایید :

اگر از قسمت انتهایی بند ناف یا در محل اتصال آن به پوست خون می دهد

اگر چركی شده و ترشحات زرد یا سفید دارد .

اگر دور ناف متورم و قرمز شده است .

اگر علائمی وجود دارد كه فكر می كنید منطقه ناف كودك دردناك است .

ممكن اسن پس از اینكه ناف بیفتد مقداری خونریزی كند كه زود قطع خواهد شد . هرگز بند ناف را نكشید . نمی توان پیش بینی كرد كه بند ناف كی می افتد . گذاشتن سكه و یا پنبه داغ روی ناف هیچ كمكی به ترمیم آن نمی كند .در برخی از بچه ها مخصوصا وقتی گریه می كنند  یك برآمدگی كوچك در اطراف ناف ایجاد می شود این مسئله یك چیز طبیعی است و جای نگرانی ندارد .

 

برخی از بچه ها ممكن است ضعفی در عضلات شكم داشته باشند كه باعث ایجاد حالتی به نام فتق نافی می گردد . در این صورت توسط پزشك معاینه شده و در صورت لزوم درمان خواهد شد . 
طبقه بندی: رشد و نمو، 
برچسب ها: بند ناف، نوزاد،  

تاریخ : دوشنبه 11 آذر 1392 | 06:45 ب.ظ | نویسنده : شکوفه های فدک | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.